Rozpaczliwy ruch Rosji. Stopy proc. drastycznie w górę
W piątek rosyjski bank centralny podjął decyzję o drastycznej podwyżce stóp procentowych o 1 pkt proc. Obecnie główna stopa w Rosji wynosi 13 proc. Tak radykalny ruch świadczy o coraz głębszym kryzysie gospodarczym i inflacji, która wymyka się spod kontroli.
Inflacja w Rosji rośnie
Podczas gdy inflacja w Polsce hamuje, w Rosji trend jest odwrotny. Tamtejsze ministerstwo rozwoju gospodarczego ogłosiło właśnie prognozy, które zakładają wzrost inflacji w 2023 roku z 5,3 proc. do 7,5 proc.
Niekorzystne prognozy dotyczące stopy inflacji w Rosji nastąpiły zaledwie kilka godzin po tym, jak prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin mówił o sytuacji gospodarczej kraju na Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku. Przywódca Kremla przyznał, że wysoka stopa inflacji w Rosji utrudnia rozwój gospodarczy kraju. Putin nie krył, że w takiej sytuacji tworzenie planów biznesowych przez firmy jest „praktycznie niemożliwe”.
Rubel szoruje po dnie
Prezydent pochwalił rosyjski bank centralny za podniesienie stóp procentowych o 3,5 pkt proc. do 12 proc., by wesprzeć słabego rubla. — Rosyjski bank centralny „prawidłowo” i „w odpowiednim czasie” zareagował na spadek rubla — przekonywał Putin.
Rosyjska waluta osiągnęła w sierpniu najniższy od 16 miesięcy poziom. Kurs dolara przekroczył 100 rubli, co sprawia, że import jest droższy. Obecnie kurs jest nieco niższy i wynosi 96 rubli za dolara.
Wojenna danina
Tymczasem na początku sierpnia przywódca Kremla podpisał ustawę, która wprowadza podatek od nadmiernych zysków dla dużych firm. Niektóre media określiły ją jako „wojenną daninę”, do zapłaty której zobowiązanych zostanie 50 przedsiębiorstw, z których spora część zajmuje się wydobyciem minerałów stałych.
Daniną zostały objęte nadwyżki zysku w latach 2021-2022. Już wiadomo, która firma „dorzuci się” do kosztów prowadzenia wojny jako pierwsza. „Kommiersant” poinformował, że będzie to Sbierbank, który jest jednym z największych podatników w Federacji Rosyjskiej. Za 2022 rok bank zapłacił podatek dochodowy w wysokości 310 mld rubli.